Translate

Staff Directory



Faculty & Staff

Steven Abrams

Steven Abrams

Teacher, Girls Golf Coach
Physical Education
Dora Aguilar

Dora Aguilar

Attendance Secretary
Attendance
Kevin Aguilar

Kevin Aguilar

Instructional Aide, Paraprofessional
Special Education, Instructional Aide / Paraprofessional
Rafael Aguilar

Rafael Aguilar

Teacher, Department Chair
English Language Development
Jurgenli Alejandre

Jurgenli Alejandre

Teacher, Computer Science Department Chair
Mathematics, CTE, Engineering

Mr. Alejandre's Teacher Website

Engineering Club Website

Thuy Alejandre

Thuy Alejandre

Teacher
Mathematics, CTE, Engineering

Mrs. Alejandre's Teacher Website

Joan Alvarez

Joan Alvarez

Registrar
Registrar

Fax: 209-357-6078

Lizeth Arango

Lizeth Arango

Cafeteria Helper
Susana Arreola

Susana Arreola

Custodian
Custodial
Aubree Atwood

Aubree Atwood

Teacher
Agriculture, CTE
Manuel Avila

Manuel Avila

Teacher
Agriculture, CTE
Christopher Battisti

Christopher Battisti

Theatre Production Manager
Jason Bell

Jason Bell

Teacher
Physical Education
Michael Bell

Michael Bell

Teacher, Boys Golf Coach, Department Chair
Special Education
Eloise Benoy

Eloise Benoy

Campus Administrative Assistant
Administration
School: 325-1402
Jared Bertolotti

Jared Bertolotti

Teacher
Social Studies
Alan Bettis

Alan Bettis

Teacher
Theater Arts, CTE
Daphne Bettis

Daphne Bettis

Teacher, Department Chair
CTE, Family & Consumer Science
John Bliss

John Bliss

Associate Principal - Athletics/Student Support
Administration, Associate Principal
Carolyn Brewer

Carolyn Brewer

Library Media Technician
Library
Nicholas Burkamper

Nicholas Burkamper

Teacher
Mathematics
Jesseca Burkhart

Jesseca Burkhart

Teacher
Science
Amy Burningham

Amy Burningham

Teacher, Department Chair
Art

Mrs. Hansen's Teacher Website

Adam Calderon

Adam Calderon

Teacher
Mathematics
Arturo Castro

Arturo Castro

Teacher
CTE, Industrial Technology
Ryan Chima

Ryan Chima

Teacher
Social Studies
Halee Cole

Halee Cole

Teacher
Agriculture, CTE
Kathy Cometta

Kathy Cometta

Liaison
Campus Liaison
Rich Cometta

Rich Cometta

Mathematics
Julie Cook

Julie Cook

Teacher Librarian
Library
Stephanie Cook

Stephanie Cook

Instructional Aide, Paraprofessional
Special Education, Instructional Aide / Paraprofessional
Mayra Cortez

Mayra Cortez

Teacher
CTE, Art
Melinda Crooks

Melinda Crooks

Teacher
English
Morgana Dallas

Morgana Dallas

Teacher
Special Education
Elizabeth Davies

Elizabeth Davies

Psychologist
Special Education, Guidance Department
Vivian DelRincon

Vivian DelRincon

Career & Guidance Technician
Guidance Department
Jerry Dietz

Jerry Dietz

Teacher, Department Chair
Physical Education
Arthur Doucette

Arthur Doucette

Teacher
Science
Timothy Ericksen

Timothy Ericksen

Teacher
English
Ginger Esparza

Ginger Esparza

Cafeteria Helper
Cafeteria
Maria Esparza-Lopez

Maria Esparza-Lopez

Teacher, Co-Department Chair
World Languages
Jennifer Euker

Jennifer Euker

Principal
Administration
Cami Evans

Cami Evans

Teacher
Academic Support
Wayne Fitzgerald

Wayne Fitzgerald

Teacher, Business Department Chair
Mathematics, CTE

Mr. Fitzgerald's Teacher Website

Anne Ford

Anne Ford

Teacher
Agriculture, CTE
Erin Franklin

Erin Franklin

Career & Guidance Technician
Guidance Department
Kristopher Freitas

Kristopher Freitas

Teacher
English
Maria Fuentes Truong

Maria Fuentes Truong

Co-Department Chair
World Languages
Brianna Fulkerson

Brianna Fulkerson

Associate Principal - Student Support & Activities
Administration, Associate Principal
Alfonso Garcia

Alfonso Garcia

Teacher, Cross Country and Track Coach
Science
Jenna Garcia

Jenna Garcia

Teacher, Cheer Coach
English
Sandra Garcia

Sandra Garcia

Cafeteria Helper
Jeffrey Gaudreau

Jeffrey Gaudreau

Teacher
Science
Dolores Gentry

Dolores Gentry

Teacher
Special Education
Shane Gentry

Shane Gentry

Teacher, Boys Basketball Coach
Special Education
Pam Gleason

Pam Gleason

Scholarship Technician
Guidance Department, College & Scholarship

BCHS: 209-325-1460

LHS: 209-398-3260

AHS: 209-325-1260

Cody Golbad

Cody Golbad

Teacher
Special Education
Guillermo Gonzalez

Guillermo Gonzalez

Teacher
Mathematics
Laurie Goodwin

Laurie Goodwin

Student Teacher
English
Robin Griffiths

Robin Griffiths

Teacher, Department Chair
AVID

Ms. Griffiths' Teacher Website

Moises Gutierrez

Moises Gutierrez

Teacher
World Languages
Kenneth Hanf

Kenneth Hanf

Teacher
English
Rosemary Haskett

Rosemary Haskett

Speech Therapist
Special Education, Speech Therapist
Karie Haygood-Floriano

Karie Haygood-Floriano

Associate Principal - Guidance
Administration, Associate Principal
Katilynn Heinrichs

Katilynn Heinrichs

Teacher
Physical Education
Sharon Hill

Sharon Hill

Teacher
Science
Kim Holl

Kim Holl

Teacher
English
Chad Humpal

Chad Humpal

Teacher, Department Chair
Music
Jena Ipock

Jena Ipock

Teacher
Science, CTE
Angela Jackson

Angela Jackson

Clerk Typist
Roger Johnson

Roger Johnson

Teacher, Department Chair
Science
Amandip Kaur

Amandip Kaur

Teacher
Mathematics
Timothy Labendeira

Timothy Labendeira

Student Support Services Secretary
Student Body Office (SBO), Secretary
Matthew Lawler

Matthew Lawler

Counselor, 9th Grade
Guidance Department
Amber Lee

Amber Lee

Instructional Aide, Paraprofessional
Special Education, Instructional Aide / Paraprofessional
Yer Lee

Yer Lee

Cafeteria Helper
Jesus Jesse Lepe Jr.

Jesus Jesse Lepe Jr.

Groundskeeper
Rebecca Machado

Rebecca Machado

Teacher
Special Education
Rocio Maldonado

Rocio Maldonado

Data Entry / Computer Operator
Guidance Department
Manuel Mancebo

Manuel Mancebo

Teacher, Department Chair
Agriculture, CTE
Noel Martinez

Noel Martinez

Custodian
Custodial
Joann Marx

Joann Marx

Bookkeeper
Student Body Office (SBO), Bookkeeper
Christina McNeil

Christina McNeil

Teacher, Department Chair
English
Jennifer Medeiros

Jennifer Medeiros

Instructional Coach
Instructional Coach
Joseph Medeiros

Joseph Medeiros

Teacher
Special Education
Mark Melgosa

Mark Melgosa

Teacher
Special Education
Rachelle Mendes

Rachelle Mendes

Induction Mentor
Induction Program (BTSA)
Audel Mendoza

Audel Mendoza

Child Welfare & Attendance Liaison
Attendance, Child Welfare
Jimena Meza

Jimena Meza

Student Teacher
Social Studies
Rosa Montes

Rosa Montes

Community & School Resource Liaison
Guidance Department
Cinthya Morales

Cinthya Morales

Clerk Typist I, Attendance Office
Danyelle Morton

Danyelle Morton

Associate Principal - Teaching & Learning
Administration, Associate Principal
Yingkong Moua

Yingkong Moua

Teacher
Mathematics
Yolanda Munoz

Yolanda Munoz

Instructional Aide, Paraprofessional
Special Education, Instructional Aide / Paraprofessional
Laura Murillo

Laura Murillo

Student Support Manager
Guidance Department
Kevin Navarra

Kevin Navarra

Athletic Director
Athletics Director
Joshua Newton

Joshua Newton

Teacher, Department Chair
Social Studies

Mr. Newton's Teacher Website

Adriana Oliveira Do Vale

Adriana Oliveira Do Vale

Cafeteria Helper
Cafeteria
Tyrone Perry

Tyrone Perry

Teacher
Social Studies
Norma Portillo

Norma Portillo

Cafeteria Helper
Cafeteria
Olga Powell

Olga Powell

Counselor, 12th Grade
Guidance Department
Maria Elena Ramos

Maria Elena Ramos

Cafeteria Helper
Mayte Ramos

Mayte Ramos

Liaison
Campus Liaison
Brandon Rice

Brandon Rice

Teacher
Science
Aliyah Ricks

Aliyah Ricks

Teacher
Social Studies
Lee Robinson

Lee Robinson

Teacher
Social Studies
Blanca Rodriguez

Blanca Rodriguez

Counselor, 11th Grade
Guidance Department
Genevieve Rodriguez

Genevieve Rodriguez

Cafeteria Helper
Cafeteria
Paula Rodriguez

Paula Rodriguez

School Secretary
Administration
Naomi Romero

Naomi Romero

Cafeteria Helper
Cafeteria
Maria Ross

Maria Ross

Cafeteria Supervisor
Joanne Rubio

Joanne Rubio

Instructional Aide / Paraprofessional
Special Education, Instructional Aide / Paraprofessional
Jonathan Salazar

Jonathan Salazar

Campus Liaison
Campus Liaison
Arturo Sanchez

Arturo Sanchez

Liaison
Campus Liaison
Ron Saxton

Ron Saxton

Teacher
English
Stephanie Schaefer

Stephanie Schaefer

Teacher
In-House Suspension
Veronica Serrano

Veronica Serrano

Teacher
Social Studies
Robert Shaljean

Robert Shaljean

Teacher, Mathematics Department Chair
Mathematics
Adrienne Silence

Adrienne Silence

Campus Liaison
Campus Liaison
Lea Smith

Lea Smith

Teacher
Science
Skottlynn Snyder

Skottlynn Snyder

Teacher
Science
Jennifer Sousa

Jennifer Sousa

Counselor, 10th Grade, Department Chair
Guidance Department
Justin Souza

Justin Souza

Teacher
Mathematics
Veronica Steele

Veronica Steele

Instructional Aide, Paraprofessional
Special Education, Instructional Aide / Paraprofessional
Justin Tanzillo

Justin Tanzillo

Teacher, Water Polo & Swimming Coach
Mathematics, CTE
Celisse Torres

Celisse Torres

Instructional Aide, Paraprofessional
Special Education, Instructional Aide / Paraprofessional
Maria Torres

Maria Torres

Teacher
World Languages
Michael Torres

Michael Torres

Instructional Aide, Paraprofessional
Special Education, Instructional Aide / Paraprofessional
Annette Vacca

Annette Vacca

Health Aide
Health Services
Amy Valenzuela

Amy Valenzuela

Teacher
Special Education
Rayshun Vance

Rayshun Vance

Campus Liaison
Campus Liaison
Kabao Vang

Kabao Vang

School Nurse
Health Services
Silvia Vega

Silvia Vega

Cafeteria Helper
Valerie Von Allman

Valerie Von Allman

Teacher, Department Chair
Agriculture, CTE
Gregory Wakefield

Gregory Wakefield

Teacher, Baseball Coach
Engineering
Natalie Williams

Natalie Williams

Teacher
Art
Nancy Williamson

Nancy Williamson

Teacher, Softball Coach
Social Studies
Stacy Willoughby

Stacy Willoughby

Information Technology Service Tech
Information Technology
Katherine Zamarripa

Katherine Zamarripa

Activities Director
Leadership, Activities Director
Angelica Zarate

Angelica Zarate

Teacher
Social Studies
Lesley Zorra

Lesley Zorra

Teacher
Social Studies