Directory

Principal

Lance Morrow

Principal

Associate Principal

Anelle Kelly

Associate Principal - Accountability

Marcus Knott

Associate Principal - Guidance

Kurt Kollmann

Associate Principal - Student Support (A-L)

Rennel Rhodes

Associate Principal - Student Support (M-Z)


Faculty & Staff

Steven Abrams

Steven Abrams

Teacher, Girls Golf Coach
Science
Rafael Aguilar

Rafael Aguilar

Teacher
English Language Development
Jurgenli Alejandre

Jurgenli Alejandre

Teacher
Mathematics, Engineering, International Baccalaureate (IB)
Thuy Alejandre

Thuy Alejandre

Teacher
Mathematics, International Baccalaureate (IB)
Paulina Allende

Paulina Allende

Teacher
English
Elizabeth Almanzar-Wilson

Elizabeth Almanzar-Wilson

Registrar
Guidance Department, Registrar
Joan Alvarez

Joan Alvarez

Attendance Secretary
Attendance
Karla Arganda

Karla Arganda

Teacher
World Languages
Sue Ashworth

Sue Ashworth

Guidance Assistant
Guidance Department
Manuel Avila

Manuel Avila

Teacher
Agriculture
Blaine Barrick

Blaine Barrick

Teacher
World Languages
Beth Barton

Beth Barton

Library Media Technician
Library
Leonard Beeman

Leonard Beeman

Teacher
Mathematics, Engineering, International Baccalaureate (IB)
Jason Bell

Jason Bell

Teacher
Physical Education
Michael Bell

Michael Bell

Teacher, Boys Golf Coach
Special Education
Eloise Benoy

Eloise Benoy

Campus Administrative Assistant
Administration
School: 325-1402
Jared Bertolotti

Jared Bertolotti

Teacher
Social Studies
Alan Bettis

Alan Bettis

Teacher
Theater Arts
John Bliss

John Bliss

Teacher
Social Studies
Justin Broussard

Justin Broussard

Teacher
Science
Jesseca Burkhart

Jesseca Burkhart

Teacher
Science
Jamie Camp

Jamie Camp

Teacher
Science
Rich Cometta

Rich Cometta

Athletics Director
Athletics Director
Julie Cook

Julie Cook

Teacher Librarian
Library
Melinda Crooks

Melinda Crooks

Teacher, Cheer Coach
English
Vivian DelRincon

Vivian DelRincon

Guidance Assistant
Guidance Department
Jerry Dietz

Jerry Dietz

Teacher
Physical Education
Timothy Ericksen

Timothy Ericksen

Teacher
English
Maria Esparza-Lopez

Maria Esparza-Lopez

Teacher
World Languages
Cami Evans

Cami Evans

Teacher
Special Education
Alyssa Farr

Alyssa Farr

Instructional Aide / Paraprofessional
Special Education
Wayne Fitzgerald

Wayne Fitzgerald

Teacher
Mathematics
Erin Franklin

Erin Franklin

School Secretary
Administration
Kristopher Freitas

Kristopher Freitas

Teacher
English
John Fulton

John Fulton

Teacher
Science
Alfonso Garcia

Alfonso Garcia

Teacher, Cross Country & Soccer Coach
Science
Evelyn Garcia

Evelyn Garcia

Special Education Paraprofessional
Special Education
Dolores Gentry

Dolores Gentry

Teacher
Special Education
Shane Gentry

Shane Gentry

Teacher, Boys Basketball Coach
Special Education
Pam Gleason

Pam Gleason

Scholarship Technician
Guidance Department
Guillermo Gonzalez

Guillermo Gonzalez

Teacher
Mathematics
Robin Griffiths

Robin Griffiths

Teacher
AVID
John Hall

John Hall

Teacher
Special Education
Kenneth Hanf

Kenneth Hanf

Teacher
English
Amy Hansen

Amy Hansen

Teacher
Art
Rosemary Haskett

Rosemary Haskett

Speech Therapist
Special Education, Speech Therapist
Sharon Hill

Sharon Hill

Teacher
Science
Brittany Hitchcock

Brittany Hitchcock

Teacher
Agriculture
Donna Hoffart

Donna Hoffart

School Psychologist
Special Education, Guidance Department
Kim Holl

Kim Holl

Teacher
English
Chad Humpal

Chad Humpal

Teacher
Music
Angela Jackson

Angela Jackson

Clerk Typist
Irma Janzen

Irma Janzen

ROP
ROP
Kimberly Johnson

Kimberly Johnson

Teacher
Physical Education, AVID
Roger Johnson

Roger Johnson

Teacher
Science
Amandip Kaur

Amandip Kaur

Teacher
Mathematics
Anelle Kelly

Anelle Kelly

Associate Principal - Accountability
Administration, Associate Principal
Marcus Knott

Marcus Knott

Associate Principal - Guidance
Administration, Guidance Department, Associate Principal
Kurt Kollmann

Kurt Kollmann

Associate Principal - Student Support (A-L)
Administration, Associate Principal
Timothy Labendeira

Timothy Labendeira

Campus Data / Computer Oper
Guidance Department
Jeanne Lane

Jeanne Lane

Teacher
Mathematics
Gena Lanz

Gena Lanz

Scholarship Counselor
Guidance Department
Matthew Lawler

Matthew Lawler

Counselor (Gonzales - Perez)
Guidance Department
Manuel Mancebo

Manuel Mancebo

Teacher
Agriculture
Joann Marx

Joann Marx

Bookkeeper
Student Business Office (SBO), Bookkeeper
Christina McNeil

Christina McNeil

Teacher
English
Linda McNeil

Linda McNeil

Teacher
English
Jennifer Medeiros

Jennifer Medeiros

Instructional Coach
Instructional Coach
Joseph Medeiros

Joseph Medeiros

Teacher
Special Education
Mark Melgosa

Mark Melgosa

Teacher
Special Education
Audel Mendoza

Audel Mendoza

Child Welfare & Attendance Liaison
Attendance, Child Welfare
Leticia Mendoza

Leticia Mendoza

Teacher
World Languages
Rosa Montes

Rosa Montes

Community Liaison
Guidance Department
Lance Morrow

Lance Morrow

Principal
Administration
Yingkong Moua

Yingkong Moua

Teacher
Mathematics
Kevin Navarra

Kevin Navarra

Teacher, Football Coach
Academic Support
Joshua Newton

Joshua Newton

Teacher
Social Studies
Michael Ortiz

Michael Ortiz

Student Teacher
Agriculture
Eric Osmer

Eric Osmer

Teacher, Wrestling Coach
Business & Technology
Judy Pearce

Judy Pearce

Teacher
Art
Tyrone Perry

Tyrone Perry

Teacher
Social Studies
Natalie Porter

Natalie Porter

Teacher
Art
Olga Powell

Olga Powell

Counselor (A - Gomez)
Guidance Department
Rennel Rhodes

Rennel Rhodes

Associate Principal - Student Support (M-Z)
Administration, Associate Principal
Lee Robinson

Lee Robinson

Teacher
Social Studies
Blanca Rodriguez

Blanca Rodriguez

Counselor (Perf - Sh), IB, Engineering
Guidance Department
Paula Rodriguez

Paula Rodriguez

Clerk Typist
Attendance
Kevin Rogers

Kevin Rogers

Teacher
English
Belia Ruiz

Belia Ruiz

Student Services Secretary
Student Business Office (SBO), Secretary
Margarita Ruiz

Margarita Ruiz

Teacher
Special Education
Dave Sarginson

Dave Sarginson

Student Resource Officer
Ron Saxton

Ron Saxton

Teacher
English
Stephanie Schaefer

Stephanie Schaefer

Teacher
In-House Suspension
Veronica Serrano

Veronica Serrano

Teacher
Social Studies
Robert Shaljean

Robert Shaljean

Teacher
Mathematics
April Silva

April Silva

Sierra Vista Counselor
Guidance Department
Lea Smith

Lea Smith

Teacher
Science
Jennifer Sousa

Jennifer Sousa

Counselor (Si - Z), AVID
Guidance Department
Abagail Souza

Abagail Souza

Induction Mentor
Induction Program (BTSA)
Justin Tanzillo

Justin Tanzillo

Teacher, Water Polo & Swimming Coach
Mathematics, Engineering
Mark Tanzillo

Mark Tanzillo

Teacher
Mathematics
Maria Torres

Maria Torres

Teacher
World Languages
Marisela Torres-Corona

Marisela Torres-Corona

Teacher
Mathematics
Annette Vacca

Annette Vacca

Health Aide
Health Services
Kabao Vang

Kabao Vang

School Nurse
Health Services
Valerie Von Allman

Valerie Von Allman

Teacher
Agriculture
Gregory Wakefield

Gregory Wakefield

Teacher, Baseball Coach
Engineering
Elizabeth Ward

Elizabeth Ward

Teacher
Science
Jenna Webb

Jenna Webb

Teacher
English, AVID, International Baccalaureate (IB)
Kaelin Webb

Kaelin Webb

Teacher
Family & Consumer Science
Nancy Williamson

Nancy Williamson

Teacher, Softball Coach
Social Studies
Stacy Willoughby

Stacy Willoughby

Information Technology Service Tech
Information Technology
Ying Xiong

Ying Xiong

Community Liaison
Guidance Department
Katherine Zamarripa

Katherine Zamarripa

Activities Director
Leadership, Activities Director
Angelica Zarate

Angelica Zarate

Teacher
Social Studies